Forum Najlepsze forum ogolnotematyczne!! Strona Główna Najlepsze forum ogolnotematyczne!!
Zapraszam na forum!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Le parkour

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Najlepsze forum ogolnotematyczne!! Strona Główna -> Sport
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anYgaMan
MoherowY JoE



Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Skąd: Skąd:

PostWysłany: Sob 0:15, 19 Sie 2006    Temat postu: Le parkour

Na początek Historia Sportu....


Le parkour powstało pod koniec lat osiemdziesiątych, w podparyskim Lisses. Jest to spokojne i ładne miejsce. Mieszkający tam chłopcy David Belle i Sebastien Foucan wraz z kilkoma kolegami z innej dzielnicy – Evry, zabijali nudę biegając i skacząc na małym skwerku otoczonym murkami i ławkami. Przychodzili tam w czasie przerw między lekcjami, aby zjeść drugie śniadanie i trochę się rozruszać.
Wkrótce kilkuminutowe przerwy między lekcjami przestały im wystarczać. Niemal cały wolny czas poświęcali na bieganie i skakanie. Skwerek też był już za mały, można ich było zobaczyć w całym Lisses.
Te dziecinne zabawy sprawiły że David i jego koledzy byli sprawniejsi i silniejsi od rówieśników. Stawiali przed sobą coraz większe wyzwania, ciężko ćwiczyli, uczyli się akrobatyki. Zaczęli wspinać się na budynki, wykorzystywać wszystkie elementy otoczenia, doskonalili swoje ruchy, doszukując się jak największej płynności i łatwości w ich wykonaniu. W ten sposób tworzyli nową dziedzinę sportu, którą nazwali le parkour – sztuką płynnego przemieszczania się.
David BelleNie wszystkim ten sport przypadł do gustu. Wielu mieszkańców Lisses skarżyło się, że 8 młodych ludzi skacze jak koty po dachach, murach i barierkach. Ich sprawność budziła podziw, ale z drugiej strony nie podobało się zwłąszcza starszym ludziom, że młodzi akrobaci zakłócają spokój i ryzykują życiem. Na szczęście w tym czasie w Lisses zmieniły się władze. Nowy burmistrz był bardziej wyrozumiały, wydał ósemce zapaleńców pozwolenie na treningi i udobruchał ich przeciwników.
Po jakimś czasie chłopcy byli już dobrze znani i podziwiani w Lisses i Evry. Doszli do wniosku, że poważniej będą traktowani, jeśli znajdą nazwę dla swojej grupy. Wybrali słowoLisses – yamakasi - pochodzące z zairskiego dialektu Lingala, oznaczające „ mocny duch, mocne ciało, mocny człowiek”.

Ośmiu młodych ludzi: David Belle, Sebastien Foucan, Yann Hinautra, Williams Belle, Guylain N`Guba Boyeke, Chau Bell Dinh, Charles Perierre i Malik Diouf, stworzyło zupełnie nową sztukę polegającą na pokonywaniu otaczających nas miejskich przeszkód oraz własnych lęków i słabości z jak największą płynnością i estetyką.
Około roku 1997 usłyszał o nich cały kraj. Zabłysnęli w wideoklipie zespołu IAM, wzięli udział w programie sportowym Stade 2, robiąc olbrzymie wrażenie na widzach. Ludzie oglądający ich nie mogli uwierzyć w wykonywane przez nich triki. Skoki między dachami na odległość kilku metrów, salta w przedziwnych miejscach, kilkusekundowe wspinaczki na 3 piętro, bieganie po ścianach, eleganckie przeskakiwanie przez barierki, skoki, a właściwie loty z czasem pięciometrowych wysokości zakończone przewrotem...wszystko bez żadnych zabezpieczeń.
W 1998 roku dostali propozycję występu w musicalu „Notre Dame de Paris”. Nieoczekiwanie stała się ona kością niezgody między członkami Yamakasi. David i Sebastien nie chcieli wziąć w nim udziału, ponieważ uważali, że nie powinni traktować swojej sztuki jako sposobu na zarobek. Poza tym, gdyby David wziął w nim udział, pozostali nie mieliby szansy pokazania czegoś niezwykłego, bowiem już wtedy przerastał ich swoimi umiejętnościami.
Spory sprawiły, że ekipa rozpadła się.
W 2001 roku Luc Besson nakręcił film „Yamakasi” – wyświetlany także w polskiej telewizji - w którym wzięli udział wszyscy oprócz Bella i Foucana. Obaj odmówili udziału w filmie, bo nie chcieli zagrać złodziei. Zamiast nich wystąpił inny traceur (tak nazywają się osoby uprawiające parkour) – Laurent Piermontesi.
Film odniósł sukces i zainspirowani wyczynami Francuzów młodzi ludzie w wielu krajach zaczęli trenować parkour.

Tymczasem Sebastien Foucan wpadł na pomysł, aby rozpowszechnić sztukęJump London przemieszczania się jako sport ekstremalny – free running. Brytyjska stacja telewizyjna Channel 4 nakręciła dokument „Jump London”, w którym pokazała wycieczkę Sebastiena i dwóch jego kolegów do Londynu, gdzie za zgodą i aprobatą władz skakali po tamtejszych zabytkach. Obraz był również emitowany przez stację Discovery, także w Polsce. W filmie tym Foucan mówił o swoich planach założenia szkół free runningu, gdzie entuzjaści tego sportu mogliby się szkolić pod okiem fachowców.
Właśnie ten pomysł doprowadził do poważnej kłótni między Sebastienem i Davidem Bellem. Podczas, gdy pierwszy chciał parkour rozpowszechniać, drugi wolał, żeby uprawiali go ludzie, których pociąga jego sens a nie lansowana przez telewizję moda. Panowie zerwali ze sobą kontakt i nie trenują już razem, ale nigdy nie mówią o sobie w złym świetle.
Sebastien zajął się popularyzowaniem free runningu, a David dalej trenował ze swoją grupą.

PAWAW 2004 roku David Belle rozpoczął tworzenie PAWA – Parkour Worldwide Association. Zebrał swoich najbardziej zaufanych kompanów, poszukał ludzi za granicą, którzy pomogli by mu w projekcie. Na dzień dzisiejszy jest to największe przedsięwzięcie w historii parkour. Belle zorganizował PAWA World Tour – tournee po świecie w poszukiwaniu sponsorów, współpracowników, oraz najbardziej odpowiedniego miejsca pod budowę centrum i szkoły PK. W ten sposób parkour wreszcie może stać się powszechnie znanym i popieranym sportem. Jaki rzeczywiście będzie wynik tego przedsięwzięcia pokaże czas...na razie wszystko jest w trakcie tworzenia. W zasadzie można powiedzieć, że od powodzenia projektu zależy to, jak ludzie będą postrzegać PK... nie tylko opinia publiczna, ale również sami biegacze.


Troszke obszerniejszy spis trików , tych prostych i mniej porostych Razz


Two-handed vault
Trik używany do przeskakiwania przeszkód. Obie ręce umieszcza się równolegle do siebie na przeszkodzie (porecz, murek). Obie nogi po odbiciu z ziemi kieruje się w bok i do przodu. Tak więc przeskakujemy obok własnych rąk. Zwalniamy chwyt i lądujemy za przeszkodą ustawieni do niej plecami. Sztuczka łatwa, raczej każdy powinien ja zrobić bez rzadnych przeszkód. Poziom trudności (w skali 5cio stopniowej) - 1

King Kong Vault
Skok wykorzystowany do pokonywania przeszkód (szczególnie długich). Bierzemy rozbieg i wyskakujemy z rękami wyciągniętymi przed siebie, ciało prostujemy równolegle do ziemi, staramy się podnieść nogi do góry żeby nie zawadzić nimi o przeszkodę. Następnie ręce opadają na przeszkodę, nogi szybkim ruchem podkurczamy do klatki piersiowej. Ręce odrywamy w ostatnim momencie i staramy się wyciągnąć nogi przed siebie, żeby przedłużyć skok. Od monkey vault różni się tym ze jest poprzedzony skokiem na ręce. Stopień trudności 2-3 zależnie od długosci i wyskokości przeszkody.

Spiderman
Rodzaj ladowania. Po skoku z wysokosci ladujemy uginajac nogi na boki, stopy razem, natomiast rece układamy pomiedzy nogami amoryzujac również nimi uderzenie. Najlepiej widać to na filmikach z Davidem, on własnie przeważnie tak ląduje. Nazwa spiderman wywodzi się z pozycji w jakiej często była rysowana tz komiksowa postać.

Thief vault
Przeskok przez przeszkodę, najczęściej wykorzystywany podczas nabiegu na przeszkodę pod kontem. Opieramy rękę która znajduje się blizej przeszkody. Następnie wyskakujemy przerzucajac kolejno nogi nad przeszkoda zaczynając znów od tej która znajduje się bliżej. Gdy ciało znajdzie się po drugiej stronie murku/poręczy. Wcześniej zwalniamy rękę i ewentualnie opieramy sie na drugiej kończac skok.

Sacryfice
Efektowny skok z wysokości. Stajemy na krawedzi tyłem do dachu. Pozwalamy na swobodne przechylenie prostego ciała, i spadamy w dół równolegle do ziemi. w ostatniej chwili nad ziemią podkurczamy nogi do klatki i przechodzimy do PK roll.

Dash vault
Przeskok przez przeszkodę. Podobny do Thief vault lecz wykonywany po nabiegu na wprost przeszkody. Wybijamy się przed przeszkodą kolejno prostując nogi przed sobą, kiedy tułw najduje się nad przeszkodą odbijamy się od niej obiema rękami przedłużając skok i zapobiegając upadkowi na nia. Łatwiej sztuczkę tą wykonuje się na przeszkodach wyższych (ok wysokości pasa).

Pop vault
Trik wykorzystywany do przeskakiwania wysokich murów / przeszków /płotów. Po rozbiegu odbijamy się nogą od przeszkody (ew. więcej koroków w górę) by złapać się krawędzi. Szybkim ruchem podciągamy ciąło do góry (ewentualnie pomagając sobie krokami wzwyż) na tyle dynamicznie by na górze wykonać dowolny rodzaj przeskoku bez dotykania nogami/stopami szczytu przeszkody.

Precision run
Bieg z zachowaniem równowagi po serii nie wiele oddalonych od siebie słupków, poręczy, palików itp.

Turnover / Turn vault
Skok przez przeszkodę z obrotem o 180 stopni i zatrzymaniem. Rozpoczynamy skok opierając się o przeszkodę jedną ręką, palce skierowane w naszym kierunku. Przeskakujemy jak przy two handed vaul. Kiedy nogi znajdą się nad przeszkodą dokładamy uchwyt drugą ręką skierowaną tym samym kierunku co pierwsza. Równocześnie obracamy ciało wokół własnej osi w kierunku rąk. Staramy się spowolnić opadanie ciała przenoszac cięzar maksymalnie na oparte ręce, aby mieć czas na ułożenie stóp po drugiej stronie przeszkody (np skaczemy przez barierkę za którą jest spadek i chcemy spokojnie zobaczyć co jest na dole by zeskoczyć bezpiecznie). Lądujemy na obie stopy, ugięciem nóg amortyzując skok, cały czas trzymamy się uchwytu (poręczy, murku). mozemy teraz spokojnie wykonać zeskok na dół lub powrócić przez przeszkodę jakimś vaultem.

Monkey plant
Wyskok na niezbyt wyskoką przeszkodę. Po rozbiegu opieramy obie ręce na obiekcie i rozpoczynamy monkey vault, tyle że nie przeskakujemy na a jedynie lądujemy przykucnieci między rękami na przeszkodzie.

Palm spin
Trik rozpoczynajacy się jak normalny vault, lecz zamiast przeskoczyć na druga stronę przeszkody powracamy do pozycji wyjściowej. Opieramy na przeszkodzie jedną rękę palcami do siebie (przeciwną do strony z której będziemy przerzucać nogi), najlepiej na samej krawędzi. Rozpoczynamy skok jak regularny vault, szybko podciągamy obie nogi maksymalnie do klatki piersiowej i skrecamy ciało starając się obrócić wokół spoczywającej ręki. Mniej więcej w połowie obrotu dokładamy drugą rękę, pomagamy nią się obrócić i odepchnąć od przeszkody. Ladujemy po tej samej stronie przeszkody od której zacząliśmy. Uwaga! - najłatwiej jest wykonać ta sztuczkę przenosząc ciężar ciała przed przeszkodę, coś jakbysmy przeskakiwali nad opierającą się ręką, a nie przelatywali nad przeszkodą.

Reverse
Trik odwrotny do palm spin. Stajemy tyłem do przeszkody. opieramy jedną rękę na niej (palcami do siebie) i skaczemy do tyłu wykonując obrót i wracając na tą samą stronę. trik często wykonywany w sekwencji ruchów zaraz po palm spin.

360 Wall Grab
Biegniemy prosto na ścianę, wykonujemy skok z obrotem 360 stopni, a następnie chwytam się ściany.

Aerial
Wykonujemy "gwiazdę" bez dotykania rękami ziemi.

Back Flip
Jest to poprostu salto w tył.

Barani
Front flip z obrotem o 180 stopni w poziomie.

Cat Leap
Przeskakujemy przez "przestrzeń", tutaj lądowanie odbywa się za pomocą chwytania się rękami krawędzi ściany, używamy nóg aby zamotyzować kontakt ze ścianą.

Dive Roll
Zakończenie skoku gdzie biegacz robi przewrót - ręce, ramię i bark mają pierwszy kontakt z ziemią, przeciwnie do nóg.

Front Flip
Salto w przód, najczęściej wykonywany z wyższego obiektu niższy poziom.

Front Hand Spring
Salto w przód, przy którym następuje kontakt rąk z ziemią.

Gainer
Salto w tył z ruchem w przód, najczęściej wykonywane z biegu.

Gap Jump
Jest to skok przez "przepaść" (przestrzeń), gdzie lądowanie zazwyczaj nie kończy się na zwykłym lądowaniu, można użyć PK roll.

Monkey Vault
Układamy ręce na obiekcie, który ma zostać przeskoczony. Nogi przechodzą pomiędzy ramionami, ręce są uwalniane w ostatnim momencie.

One-Handed Vault
Jedna ręka jest ułożona na obiekcie, zostaje on przeskoczony (często w stylu kopnięcia), a ręka zostaje dalej na swoim miejscu, jest ona puszczana w ostatniej chwili.

PK roll
Jest to przewrót gdzie kontakt z ziemią następuje po przekątnej pleców, od któregoś barku do przeciwnego biodra, a zatem ograniczając kontakt kręgosłupa z ziemią.

Precision Jump
Jest to skok ze złączonymi nogami, przy którym lądowanie odbywa się na bardzo małej powierzchni, przykładowo skoki z barierki na barierkę.

Railspring
Obie ręce ułożone na barierce, ciało zostaje przerzucone przed siebie z nogami z przodu.

Rocket Vault
Podobny to One-Handed Vaulta'a, tyle że wolna ręka łapie za stopę (nogi wyprostowane).

Splits Vault
Jak Monkey Vault, tylko nogi kierujemy na zewnątrz ramion, a ręce puszczamy szybciej

Thief Vault
Podobny do Dash Vault'a, w kierunku obiektu biegniemy pod kątem (nie na przeciw), nogi przelatują nad obiektem w ruchu bardziej "skocznym", palce dotykają obiektu jeden po drugim, nie wszystkie na raz

Tic Tac
Jest to bieg po pionowej ścianie, przy którym najczęściej używamy ręki to podparcia się o obiekt np. kiedy barierka łączy się ze ścianą.

Underbar Vault
Obie ręce ułożone na obiekcie, traceur "prześlizguje" się pod nim - pierwsze nogi. Vault zazwyczaj wykonywany na rurkach, barierkach.

Vert Vault
Coś jak Two-Handed Vault, tyle że nogi przerzucamy bardziej w pozycji pionowej

Wall Flip
Traceur biegnie na i do góry po ścianie, w najwyższym punkcie odpycha się od ściany i przechodzi w backflipa i ląduje z nogami złączonymi.

Wall Run
Najprościej mówiąc jest to bieg po ścianie.


Sprzęt do Parkour-a

SPRZĘT

Nie jest rzeczą bardzo istotną jak wyglądamy lecz jak czujemy się w naszym wdzianku.

Buty

Buty - od nich zaczne bo jest tot skarb każdego traucer`a. Polecam buty z grubą, miękką, sprężystą podeszwą. Najlepiej gdyby były lekkie oraz przewiewne (siatka umieszczona na wysokosci palców) i oczywiście to my powinniśmy się w nich czuć komfortowo. Super byłoby gdyby służyły przez długi okres naszego użytkowania. Z tym są związane koszty. Ja osobiście polecam jakieś firmówki (choć i z tymi różnie bywa Hrm) mamy większą pewność, że wytrzymają nasze ekstremalne sytuacje. W końcu daliśmy troche pieniążków i możemy wymagać (na wszelki wypadek zostaje gwarancja )

Spodnie

Spodnie - najlepsze są dresy z wyłożoną od środka siatką (zapobiega to przyklejaniu się spodni do skóry co poprawia komfort przy dłuższym wysiłku). Najlepiej gdy nasze spodnie są długie (nie krótkie spodenki czy tzw. 3/4[za kolana]) wszelkie otarcia mogą nie byc tak dokuczliwe jak bysmy ćwiczyli, np. w krótkich spodenkach. Jeśli przychodzi nam chęć trenowania a na dworze jest zimno najlepsze okazują się zwykłe zrobione z bawełny spodnie dresowe. Zimno nam nie beda dokuczać a materiał szybko się suszy.

T-shirt

T-shirt - tutaj takze polecam wyroby bawełniane. Sztuczne materiały zatrzymują pot przez co naszej skórze ciężko się oddycha oraz temperatura ciała utrzymuje wysoki niezdrowy wskaźnik.

Rękawiczki

Rękawiczki - rzecz bardzo ważna. Jeśli lubisz częsty climbing będą one niezbedne. Zwłaszcza gdy wpinamy sie w miejscach nam jeszcze nieznanych. Na dachu bądź odaszeniu murku mogą znajdować się szkło, gwoździe bądź inne ostre i szkodliwe detale. Pozatym rękawiczki zapobiegają starciu naskórka i minimalizują efekt odcisków oraz zapobiegną małym ranom (rana cięta, kłóta) co może nas wykluczyć na pare tygodni. Najlepiej jeśli w rękawiczkach jest otwór na końce palców (najlepiej gdy materiał kończy się na ostatnim stawie palca). Jesli ktoś nie jest wybredny może nabyć rękawiczki do jazdy na BMX-ie.

Chyba narazie wystarczy. Laughing


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Syriusz
Ja tu jestem Królikiem
Ja tu jestem Królikiem



Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 1665
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 7:27, 19 Sie 2006    Temat postu:

nonono nie chce mi sie czytac ale widze ze fajne!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aragorn
Aragorn



Dołączył: 01 Sie 2006
Posty: 290
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: ... sie biorą dzieci?

PostWysłany: Sob 12:51, 19 Sie 2006    Temat postu:

Po pierszych dwóch linijkach odechciało mi się tego czytać . Ale rzeczywiście zapowiada sie całkiem , całkiem ...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Syriusz
Ja tu jestem Królikiem
Ja tu jestem Królikiem



Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 1665
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 13:18, 19 Sie 2006    Temat postu:

UJa nie mam czasu na takie czytanie

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Najlepsze forum ogolnotematyczne!! Strona Główna -> Sport
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin